Ratownicze zmagania w formie ćwiczeń.

Aktualności

W dniu 21 lipca br. w godzinach popołudniowych na terenie Komendy Powiatowej PSP w Środzie Śląskiej zorganizowano ćwiczenia ratownicze dla zmiany służbowej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej oraz wybranych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu średzkiego. Głównym motywem, z którym mieli do czynienia ćwiczący ratownicy był wypadek 4 samochodów osobowych, którymi podróżowało 15 osób. Symulowane zdarzenie miało za zadanie odzwierciedlenie jak najbardziej rzeczywistych warunków panujących podczas zdarzenia w komunikacji drogowej z duża ilością osób poszkodowanych. Mając do dyspozycji cztery wraki samochodów osobowych, trzy manekiny oraz słuchaczy kursu podstawowego dla strażaków OSP udało się zapewnić ratownikom warunki, które oprócz poziomu trudności umożliwiły sprawdzenie umiejętności obsługi sprzętu ratowniczego oraz procedur z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Aby umożliwić udział jak największej ilości strażaków OSP w podobnych ćwiczeniach zaplanowano jeszcze dwa terminy, kiedy w zmienionych warunkach i upozorowanych sytuacjach będą mogli sprawdzić i doskonalić swoje umiejętności.

Istotnym elementem ćwiczeń jest przypomnienie i sprawdzenie znajomości zasad wynikających z panującej pandemii COVID – 19.

Opracował: Tomasz Imielski