Pożar na terenie gminy Udanin

Akcje, Aktualności

10 zastępów i 31 strażakó w brało udział w gaszeniu groźnie wyglądającego pożaru, jaki wybuchł przed południem 6 lipca 2020r. w jednym z zakładów przetwórstwa produktów rolnych zlokalizowanych na terenie gminy Udanin.
O zdarzeniu dyżurny naszej komendy poinformowany został o godz. 11.22. Początkowo zadysponowane zostały 4 zastępy. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia, w wyniku prowadzonego rozpoznania, ustalono że na drugim piętrze, w jednym z pomieszczeń czterokondygnacyjnego budynku występuje bardzo duże zadymienie. Stwierdzono, że pali się pył zbożowy wewnątrz urządzenia służącego do odsysania pyłu. Płomieniami objęty był również wentylator wyciągowy i komin wyrzutowy podłączony do urządzenia do odsysania pyłu. Przed przybyciem na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów z zagrożonego budynku ewakuowało się 42 osoby,a pracownicy przy użyciu gaśnic ugasili ogień występujący na zewnątrz urządzeń technologicznych.
Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podjęciu działań mających na celu ugaszenia pożaru występującego wewnątrz urządzeń technologicznych. W tym celu zdemontowano okno rewizyjne do urządzenia służącego do odsysania pyłu oraz przewód wysypowy podając rozproszony prąd wody, po czym przystąpiono do usuwania zalegającego pyłu zbożowego. Znacznym utrudnieniem w prowadzonych działaniach ratowniczo-gaśniczych było bardzo duże zadymienia. Działania ratowniczo-gaśnicze trwały ponad 5 godzin.

Opracował: Dariusz Domaradzki