NIEBEZPIECZNIE NA DROGACH.

Akcje, Aktualności

Niesprzyjająca aura, podający deszcz i śliskie jezdnie przyczyniły się prawdopodobnie do serii wypadków i kolizji drogowych, które miały miejsce w dniu 3 kwietnia 2017r. na drogach powiatu i do których zadysponowane zostały zastępy z Państwowej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Najniebezpieczniej  była na drodze krajowej nr 94 na wysokości miejscowości Proszków, gdzie w dniu 3 kwietnia doszło do trzech zdarzeń. Najpierw około godz. 10.29 zadysponowano trzy zastępy do wypadku, zderzenia  dwóch pojazdów osobowych Renault Clio z Mercedesem, na łuku drogi. Działania zastępów straży polegały głównie na wykonaniu dostępu do osoby uwięzionej w zniszczonym pojeździe. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba zginęła,  a jedna została ranna.

Ok. godz. 12.49 na tej samej drodze ok. 300 metrów od wcześniejszego zdarzenia  samochód dostawczy uderzył w przydrożne drzewo; kierowca samochodu dostawczego Renault Master uskarżał się niewielki ból w nadgarstku, większe było starty materialne zniszczonego samochodu, szacowane na około 20 tys. zł.  Do likwidacji tego zdarzenia zadysponowano dwa zastępy.

Kolejne zdarzenie na tej drodze w odl. ok. 1 kilometra od wcześniejszych miało miejsce ok. godz. 16.30 gdzie z drogi wypadł do przydrożnego rowu samochód osobowy Renault 307.  Szczęśliwie żadna z trzech podróżujących  osób nie odniosła obrażeń, a straty materialne  wyniosły ok. 10 tys. zł. Do likwidacji tego zdarzenia zadysponowano trzy zastępy.

Ponadto na innych drogach powiatu tego dnia doszło do zdarzeń drogowych; na drodze Rakoszyce – Środa Śląska z pasa drogowego wypadła cysterna, na szczęście pusta, a na drodze pomiędzy Piersnem a Cesarzowicami dachował samochód osobowy Renault Scenic. Kierowcy nic się nie stało, a strażacy aby zapobiec wyciekom płynów eksploatacyjnych z samochodu postawili go na koła, w tym zdarzeniu zniszczony został dach pojazdu, a straty szacowane są na ok. 10 tys. zł.

Niech powyższe zdarzenia będą ostrzeżeniem dla uczestników ruchu drogowego, warunków atmosferycznych na drodze nie warto ignorować; lepiej dojechać później niż wcale, a udział prawie w każdym z tych zdarzeń samochodu marki  Renault  należy uznać tylko za pechowy zbieg okoliczności.

Opracował: Dariusz Domaradzki