Strażak ratuje życie nie tylko na służbie, wzorowa postawa ogn. Bolesława Jędrysika.

Akcje, Aktualności

Dnia 16 marca 2017r. o godzinie 10:15 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Środzie Śl. wpłynęło zgłoszenie z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu dotyczące potrzeby zabezpieczenia lądowiska LPR w miejscowości Rakoszyce. Dyżurny SK KP zadysponował na miejsce lądowania zastęp z OSP Rakoszyce oraz zastęp JRG Środa Śląska. W chwili dojazdu pierwszego zastępu na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego. Okazało się, że u mężczyzny w wieku 41 lat doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Na miejscu obecny był także ogn. Bolesław Jędrysik pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Środzie Śląskiej, który o zdarzeniu został poinformowany przez pracowników zakładu, w którym miało miejsce zdarzenie.

Według relacji ogn. Bolesława Jędrysika, który zajmując się dzieckiem usłyszał stukanie do drzwi osoby proszącej o pomoc, dla jednego z pracowników pobliskiego zakładu. Nie zastanawiając się ani chwili pobiegł zobaczyć, co się stało. Gdy przybiegł na miejsce zdarzenia zastał osobę nieprzytomną, u której stwierdził brak oddechu oraz krążenia. Natychmiast rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową. Upewnił się czy zostały wezwane odpowiednie służby. W trakcie wykonywania RKO na miejsce przyjechał Zespół Ratownictwa Medycznego. Ogn. Jędrysik w dalszym ciągu wykonywał zewnętrzny masaż serca, podczas gdy ratownicy medyczni wykonywali czynności medyczne.

Dzięki szybkiej reakcji ogn. Bolesława Jędrysika i podjęciu przez niego wczesnej resuscytacji krążeniowo oddechowej ratownicy medyczni przybyli na miejsce zdarzenia mogli, wykonując czynności medyczne, przywrócić funkcje życiowe poszkodowanego. Pracownik zakładu został przetransportowany do jednego ze szpitali we Wrocławiu.

Ogn. Bolesław Jędrysik pełni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Środzie Śląskiej od 12 lat. Obecnie zajmuje stanowisko starszego operatora sprzętu specjalistycznego. Jak każdy średzki strażak posiada on ukończony kurs z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 

Opracował: Andrzej Kaznowski