Czad i ogień obudź czujność.

Aktualności, Porady, Uncategorized
czad1Tylko w roku 2015 7414 osób trafiło do szpitala (pożary + tlenek węgla),
512 osób zginęło w pożarach, 50 osób zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.
Problem śmiertelności w pożarach dotyczy przede wszystkim budynków mieszkalnych. W 70% przyczyną śmierci jest zetknięcie z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór.
Tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie tych przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji (w tym usuwania zanieczyszczeń), wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi.
Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.

Jeśli zauważyłeś pożar – WYJDŹ Z DOMU -ZOSTAŃ NA ZEWNĄTRZ – ZADZWOŃ POD NUMER 998 LUB 112.  Nie rozłączaj się pierwszy!
Co możesz zrobić, zanim przyjedzie straż pożarna?
1. Wyprowadź z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne;
2.Jeżeli jest na to czas – weź ze sobą dokumenty oraz niezbędne lekarstwa;
3. Dbając o własne bezpieczeństwo – spróbuj wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz usuń z zasięgu ognia materiały palne lub wartościowe rzeczy, a potem zacznij gasić pożar;
4. Nie dopuść do tego, by pożar odciął Ci drogę ewakuacji.
Pożar odciął Ci drogę ewakuacji? Nie panikuj!
Idź do pokoju z oknem lub balkonem, jak najdalej od miejsca pożaru. Jeśli to możliwe – zabierz ze sobą mokry ręcznik lub koc wykonany z naturalnych materiałów (lnu, wełny, bawełny itp.) i zamknij za sobą drzwi na klamkę. Wzywaj pomoc przez okno lub z balkonu. Jeśli temperatura i zadymienie wzrastają: połóż się na balkonie, pod oknem, i przykryj szczelnie trudno palnym okryciem wykonanym z naturalnych materiałów.
Czujniki w Twoim domu.
W sprzedaży możesz znaleźć autonomiczne czujki dymu, tlenku węgla, gazu oraz dualne (tlenku węgla i dymu). Mają one za zadanie jak najszybciej ostrzec o zagrożeniu w mieszkaniu lub domu. Jeżeli do jej wnętrza wniknie dym, natychmiast uruchomi się głośny alarm dźwiękowy oraz alarm optyczny. Urządzenie, mimo że nie zapobiegnie powstaniu pożaru, skutecznie może zaalarmować Ciebie i Twoich najbliższych o powstałym pożarze, co umożliwi to szybkie opuszczenie zagrożonego mieszkania lub domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy wszyscy śpią. Wykrywa ona już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Rozważ zamontowanie takiej czujki w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, w sypialni (śpiących trudno obudzić),  w pobliżu podgrzewacza gazowego.
Gaśnica – zanim przyjedzie straż pożarna.
Prawo nie nakazuje posiadania gaśnicy w mieszkaniu, ale dbając o własne bezpieczeństwo, warto ją mieć. Właściwie użyta, skutecznie ugasi pożar w zarodku. Zadbaj o to, by Twoja gaśnica zawsze była sprawna. Nie rzadziej niż raz na rok zleć profesjonalistom jej przegląd i konserwację.  Do zabezpieczenia mieszkania najlepiej wybierz gaśnicę oznaczoną symbolami ABC (do kuchni z symbolem F). Przy ich rozmieszczaniu powinny być spełnione następujące warunki: odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 m, do gaśnicy powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 m.
Kominy
Obowiązek czyszczenia przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych – przewody od palenisk opalanych paliwem stałym co 3 miesiące, przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym co 6 miesięcy, przewody wentylacyjne 1 raz w roku.
     Ile warte jest twoje życie? Ile warte jest życie twojego dziecka? Mniej niż cena czujnika? Zabezpiecz swój dom!
czad2
opracowano na podstawie materiałów MSWiA

Opracował: Dariusz Domaradzki