Groźne wypadki drogowe. Zwolnij. Zachowaj ostrożność!

Akcje, Aktualności

IMGP5114Ostatnie dni  były bardzo pracowite dla strażaków z naszego powiatu. W dniach 1 i 2 czerwca 2016r. na drogach naszego powiatu doszło do kilku tragicznych zdarzeń drogowych.

            W dniu 1 czerwca ok. godz. 21.46, na skrzyżowani drogi lokalnej z drogą krajową DK 94, na wysokości miejscowości Juszczyn doszło do zderzenia Fiata Ducato z samochodem osobowym Opel Vectra. W obu pojazdach podróżowało łącznie 5 osób, które zostały w wyniku zdarzenia poszkodowane. Dwie osoby z samochodu Opel Vectra uwięzione były pod samochodem, działania zastępów straży pożarnej  polegały głównie na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, w tym celu zamknięto jeden pas ruchu drogi krajowej oraz przystąpiono do uwolnienia osób będących pod samochodem osobowym. Do tego celu użyto poduszek pneumatycznych, po podniesieniu samochodu wspólnie z ratownikami Zespołu Ratownictwa Medycznego, ewakuowano poszkodowanych, niestety  u jednej z osób stwierdzono zatrzymanie krążenia; po nieskutecznych czynnościach reanimacyjnych lekarz stwierdził zgon. Pozostałym osobom poszkodowanym strażacy wspólnie z ratownikami Zespołu Ratownictwa Medycznego udzieli pomocy i przetransportowano je do szpitali.

            W działaniach ratowniczych brało udział 2 zastępy JRG Środa Śląska, zastęp OSP Miękinia i zastęp OSP Bukówek, łącznie 17 strażaków, a także 4 zespoły pogotowania ratunkowego oraz śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego.

            Właściwe czynności ratownicze przez straż pożarną zostały zakończone ok. godz. 23.50, natomiast zastęp z OSP Miękinia do godz. ok. 01.30 oświetlał teren zdarzenia i udzielał pomocy, w związku z prowadzonym przez  grupę dochodzeniową policji i prokuratora postępowanie.

            W dniu 2 czerwca 2016 ok. 8.35 na 119 km. autostrady A-4, na wysokości m. Jarosław, na pasie w kierunku Wrocławia doszło do zderzenia samochodu osobowego Ford Mondeo i samochodu ciężarowego Renault Magnum. Ruch pojazdów odbywał się lewym pasem, prawy został zablokowany. Działania czterech zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, sorpcji płynów eksploatacyjnych, które wyciekły z uszkodzonych pojazdów oraz działań pomocniczych dla Policji. Wyniku zdarzenia poszkodowany został 38 letni mężczyzna, który   został przetransportowany do szpitala. Straty w pojazdach oszacowano na ok.  30 tys. zł., zniszczeniu uległ samochód osobowy oraz tył naczepy samochodu ciężarowego.

            W dniu 2 czerwca 2016 ok.10.40,  na obwodnicy Środy Śląskiej, na skrzyżowaniu w kierunku na Ciechów doszło do wypadku dwóch samochodów  Seata Leona oraz Volkwagena Transportera. Przyczyną zdarzenia było prawdopodobnie wymuszenia pierwszeństwa. W wyniku zdarzenia droga krajowa nr 94 została całkowicie zablokowana, a poszkodowani zostali dwaj mężczyźni, którym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Pozostałe działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach,  ograniczenia i neutralizacji wycieków płynów eksploatacyjnych,  oraz zorganizowaniu wspólnie z Policją objazdu miejsca zdarzenia. Straty materialne wyniosły ok. 50 tys. zł, uszkodzeniu uległ przód pojazdu Seat Leon oraz przód Volkwagena Transportera. W działaniach brało udział trzy zastępy z naszej JRG.

 

Opracował: Dariusz Domaradzki