Szybka reakcja Strażaka z OSP Miękinia.

Akcje, Aktualności

ser1

W dniu 17 marca 2016r. w miejscowości  Źródła  gm. Miękinia  ok. godz.  piątej nad ranem w budynku mieszkalnym doszło do pożaru sadzy w kominie.  W wyniku nieszczelności przewodu kominowego pożar rozprzestrzenił się poprzez drewniane belki stykające się z kominem do wnętrza  drewnianego stropu. W  wyniku  pożaru doszło do dużego zadymienia pomieszczeń wewnątrz budynku.

                Do powyższego zdarzenia zadysponowano została m. in. zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej, w Miękini.  Członkiem OSP w Miękini jest druh Piotr Haczkiewicz, mieszkaniec  miejscowości Źródła.

                Druh Piotr Haczkiewicz po uzyskaniu informacji o pożarze, ze swojego domu  udał się na miejsce zdarzenia i samodzielnie podjął skuteczne działania mające na celu ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się pożaru do wnętrza pomieszczeń. Druh Piotr Haczkiewicz, z narażeniem własnego zdrowia i życia, nie będąc chroniony  ubraniem specjalnym ubraniem strażackim, przy pomocy  zwilżonego koca i wody przytłumił pożar na poddaszu. Działanie powyższe znacznie ułatwiło ostateczne ugaszenie pożaru prze przybyłe po kilku minutach zastępy JRG Środa Śląska, OSP Miękinia i OSP Lutynia .  Działania przybyłych  zastępów polegały na wycinaniu podłogi w stropie  strychu celem lokalizacji ogniska pożaru, gaszeniu palących się desek i belek oraz odymianiu pomieszczeń.

                W wyniku pożaru straty oszacowano ja ok. 10 tyś. zł. Nikt z mieszkańców  nie ucierpiał, mieszkańcy sami opuścili obiekt.

                Druhowi  Piotrowi Haczkiewiczowi należą się szczególne podziękowania, za godną naśladowania postawę w sytuacji zagrożenia. Druh Piotr Haczkiewicz od prawie 15 lat jest czynnym członkiem OSP w Miękini , obecnie piastuje funkcję zastępcy naczelnika jednostki .

                Powyższe zdarzenie skłania do  zwrócenia szczególnej uwagi na stan techniczny przewodów kominowych, w szczególności regularnego usuwania nagromadzonej sadzy przez kominiarzy.

ser2

Opracował: Dariusz Domaradzki