Na poligonie ćwiczymy z żołnierzami.

Akcje, Aktualności

IMG_0754

W dniu 10 grudnia br strażacy z naszej Komendy Powiatowej oraz JRG nr7 wraz z ochotnikami z OSP Miękinia i OSP Lutynia, wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez 10 Pułk Dowodzenia we Wrocławiu, pk. “BAZA – 14”.

Epizod dotyczący udziału sił i środków krajowego systemu ratowniczo gaśniczego, przeprowadzono  na poligonie wojskowym k/miejscowości Źródła. Według scenariusza ćwiczeń, podczas manewrów wojskowych doszło do pożaru traw i zarośli na obszarze poligonu. Pożar o  powierzchni   około 1 ha pozorowany był za pomocą świec dymnych. Pierwsze działania gaśnicze podjęli żołnierze, biorący udział w ćwiczeniach. Po rozprzestrzenieniu się pożaru, do działań wkroczyły zastępy jednostek ochrony przeciwpożarowej. W ćwiczeniach, z uwagi na trudny teren poligonu, uczestniczyły pojazdy gaśnicze z napędem terenowym.
Zamiar taktyczny  stanowił podanie 3 prądów wody  oraz 1 prądu wody z działka wodno-pianowego samochodu GBA z JRG PSP O/VII we Wrocławiu, który wspomagał jednostki z terenu powiatu średzkiego. Ugaszone pogorzelisko przekazano przedstawicielowi 10 pdow.

Opracował: Marek Wawrejko