Pożar hali recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Miękini.

Akcje, Aktualności

CAM00137W dniu 3 września 2014r., w godzinach przedpołudniowych doszło do groźnego pożaru w Miękini. Z nieustalonych jeszcze przyczyn zapaliła się hala magazynowa przy ul. Kościuszki,  w której prowadzony był proces recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

 

W hali o powierzchni ok. 1200m², składowane były m. in. materiały odpadowe pochodzące z elektronarzędzi, sprzętu komputerowego, silników elektrycznych, baterii, kabli i inne elementy z tworzyw sztucznych.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono bardzo duże zadymienie oraz rozprzestrzeniający się ogień ze środkowej cześć hali na całą połać dachu. Wszyscy pracownicy  zakładu recyklingu  ewakuowali się  przed przybyciem straży.
Działania gaśnicze polegały głównie na gaszeniu pożaru wewnątrz hali oraz z podnośnika na dach obiektu, a także wycięciu otworów w bocznych ścianach hali celem dotarcia do źródła ognia.
Ze względu na bardzo duże zadymienie i obecność toksycznych gazów po pożarowych na miejsce zdarzenia wezwano także  jednostki specjalistyczne-  pluton ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Wrocławia oraz zastępy straży w powiatu wołowskiego, które dysponując specjalistycznym sprzętem dokonywały pomiarów na obecność gazów toksycznych w atmosferze. W strefie zadymienia stwierdzono obecność m.in. szkodliwych dla organizmu człowieka  fosgenu oraz toluenu. Wspólnie z policją informowano mieszkańców o zagrożeniu i zalecono pozamykanie okien. Po prawie 6 godzinach ciężkiej akcji udało się pożar ugasić, jednak hala w całości uległa zniszczeniu, zniszczeniu uległo także wyposażenie hali. Straty wyniosły ok.  700 tys. zł. Na chwilę obecną nie są znane przyczyny pożaru.
W działaniach gaśniczych brało udział 21 zastępów Ochotniczej i Państwowej  Straży Pożarnej, łącznie 63 strażaków z powiatów średzkiego, wołowskiego i miasta Wrocławia.

Opracował: mł. bryg. Dariusz Domaradzki

Opracował: Adam Krzyżanowski