Substancja ropopochodna na rzece Strzegomka.

Akcje, Aktualności

DSC00648W sobotę 22.03.2014 r około godz. 9.40 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Śląskiej, otrzymało informację o unoszącej się plamie oleju na rzece Strzegomka w pobliżu miejscowości  Piotrowice, gm. Kostomłoty.

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JRG  PSP Środa Śląska oraz OSP Kostomłoty, przystąpiono do likwidacji miejscowego zagrożenia.  Sprawiono zaporę sorpcyjną  w celu zatrzymania rozprzestrzeniana się substancji ropopochodnej na powierzchni rzeki.  Zlokalizowano miejsce przedostawania się substancji do rzeki, które również zabezpieczono zaporą. Źródłem zanieczyszczenia okazała się kanalizacja   burzowa  pobliskiego zakładu. Po zabezpieczeniu śladów przez policje, przystąpiono do oczyszczenia studzienki. Zebrane  zanieczyszczenia przekazano przedstawicielowi zarządzania kryzysowego gminy Kostomłoty.

W likwidacji skażenia zaangażowane były cztery zastępy PSP i OSP,  Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Środzie Śląskiej, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Kostomłotach oraz Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej.

Opracował: Adam Krzyżanowski